OpenUpload default template - en to it translation catalogue (189 entries)

en: Your IP has been blocked!
it: Il tuo IP è bloccato!

en: You cannot use this site.
it: Non puoi utilizzare questo sito.

en: If you think this is a misconfiguration please send an email to the site owner
it: Se pensi sia un errore di configurazione, invia una e-mail al proprietario del sito

en: Captcha code
it: Codice Captcha

en: Reload Image
it: Ricarica immagine

en: Please enter the following captcha to proceed for the removal
it: Prego inserire il seguente codice captcha per procedere alla rimozione

en: Protection
it: Protezione

en: Please enter the following captcha to proceed for the download
it: Prego inserire il seguente codice captch per procedere al download

en: Use Captcha
it: Utilizza Captcha

en: Compress the files
it: Comprimi i files

en: No compression
it: Nessuna compressione

en: The download is password protected.
it: Il file è protetto da una password.

en: Password protect
it: Password di protezione

en: Send password in e-mail
it: Invia la password nell'e-mail

en: You are receiving this message because someone uploaded a file on our OpenUpload server for you.
it: Hai ricevuto questo messaggio perchè qualcuno ti ha inviato un file attraverso il nostro server OpenUpload.

en: Description
it: Descrizione

en: User message
it: Messaggio

en: To download the file open the following link in a browser
it: Per scaricare il file apri il seguente link in un browser

en: To remove the file from our server open the following link in a browser
it: Per rimuovere il file dai ns. server apri il link seguente in un browser

en: For complains please send an email to
it: Per segnalazioni di abuso prego inviare una email a

en: Send me an e-mail
it: Inviami una e-mail

en: Send
it: Invia

en: Send e-mail to
it: Invia e-mail a

en: Send remove link
it: Invia link per la rimozione

en: e-mail Subject
it: Oggetto e-mail

en: e-mail Message
it: Messaggio e-mail

en: Your e-mail address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Expires on
it: Scadenza

en: Only the following mime types are allowed
it: Solo i seguenti tipi di files possono essere caricati

en: Are you sure you want to delete the selected plugins?
it: Sei sicuro di voler eliminare i plugin selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected plugin?
it: Sei sicuro di voler eliminare il plugin selezionato?

en: Group
it: Gruppo

en: Access
it: Accesso

en: Actions
it: Azioni

en: Add
it: Aggiungi

en: Priority
it: Priorità

en: Confirm
it: Conferma

en: Name
it: Nome Completo

en: Rights set?
it: Permessi impostati?

en: Any
it: Tutti

en: Yes
it: Si

en: Plugins ACL
it: ACL Plugins

en: Plugins Options
it: Opzioni Plugin

en: Settings
it: Impostazioni

en: Options
it: Opzioni

en: Login name
it: Nome utente

en: Retype Password
it: Reinserisci password

en: Full Name
it: Nome Completo

en: e-mail
it: E-mail

en: Preferred language
it: Lingua

en: Active
it: Attivo

en: Are you sure you want to delete the selected banned ips?
it: Sei sicuro di voler eliminare gli IP selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected banned ip?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'IP selezionato?

en: Are you sure you want to delete the selected languages?
it: Sei sicuro di voler eliminare le lingue selezionate?

en: Are you sure you want to delete the selected language?
it: Sei sicuro di voler eliminare la lingua selezionata?

en: Locale
it: Localizzazione

en: Browser recon
it: Riconoscimento Browser

en: Plugin does not have any option to be configured
it: Questo plugin non necessita di alcuna configurazione

en: Translation module
it: Traduci con

en: Select one
it: Seleziona

en: Default language
it: Lingua Predefinita

en: Authentication module
it: Modulo Authenticazione

en: (LDAP Configuration needs to be done<br /> by hand for now)
it: (La configurazione del modulo LDAP <br />deve essere fatta a mano per ora)

en: Site title
it: Titolo Sito

en: WebMaster E-mail
it: E-Mail WebMaster

en: Site E-mail
it: E-mail Sito

en: Confirm registration with e-mail
it: Conferma registrazioni via e-mail

en: Template Footer
it: Piede del Template

en: Maximum upload size (in MB)
it: Dimensione massima di upload

en: Maximum download time (in Min)
it: Tempo massimo per il download (in Min)

en: 0 disables it
it: 0 lo disabilita

en: Max num. of file uploaded per upload
it: Massimo num. di file per cui fare l'upload

en: Use shorter links?
it: Utilizza link corti?

en: Length of IDs (suggested min 6)
it: Lunghezza delle ID (min. 6)

en: Use alphanumerical IDs?
it: Utilizza ID alfanumeriche?

en: Allow unprotected file removal?
it: Consenti rimozione non protetta?

en: Upload tracking method
it: Metodo controllo stato upload

en: Enable activity logging?
it: Abilita i log?

en: Database logging level
it: Livello log su database

en: Syslog logging level
it: Livello log in Syslog

en: Save Changes
it: Salva Modifiche

en: Download config file
it: Download file di configurazione

en: This are the configured settings for a review
it: Questa è l'attuale configurazione

en: Filter
it: Filtro

en: All
it: Tutti

en: Errors
it: Errori

en: Security
it: Sicurezza

en: Warnings
it: Avvertenze

en: Notice
it: Notifiche

en: Date
it: Data

en: Type
it: Tipo

en: User
it: Utente

en: Module
it: Modulo

en: Action
it: Azione

en: Real Action
it: Azione Reale

en: Result
it: Risultato

en: Additional Info
it: Info agg.

en: Maintenence
it: Manutenzione

en: This options let you delete files based on some options.
it: Questa sezione permette di eliminare i file in base a dei criteri.

en: Please select one or more criteria for file deletion
it: Seleziona uno o più criteri per l'eliminazione

en: Delete files older than
it: Elimina file più vecchi di

en: days
it: giorni

en: Which user name is
it: Dove l'utente è

en: Which upload day is
it: Dove il giorno di upload è

en: Which size is bigger than
it: Dove la dimensione è maggiore di

en: Proceed
it: Procedi

en: Expiration plugin
it: Plugin di Scadenza

en: To delete files marked as expired by the expire plugin press the "Delete expired" button.
it: Per eliminare i file scaduti dall'expire plugin clicca su "Elimina scaduti".

en: Delete expired
it: Elimina scaduti

en: Are you sure you want to delete the selected users?
it: Sei sicuro di voler eliminare gli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected user?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'utente selezionato?

en: Login
it: Accedi

en: Plugins
it: Plugin

en: Files
it: File

en: Users
it: Utenti

en: Groups
it: Gruppi

en: Rights
it: Permessi

en: Languages
it: Lingua

en: Banned
it: Bloccato

en: Logs
it: Log

en: Deletion Result
it: Risultato eliminazione

en: The following files have been deleted.
it: I seguenti file sono stati eliminati.

en: The following files will be deleted, proceed?
it: I seguenti file saranno eliminati, procedere?

en: Yes, delete all
it: Si, eliminali tutti

en: No files matched the criteria
it: Nessun file trovato

en: Back to Maintenance
it: Torna alla Manutenzione

en: Are you sure you want to delete the selected groups?
it: Sei sicuro di voler eliminare i gruppi selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected group?
it: Sei sicuro di voler eliminare il gruppo selezionato?

en: Group Name
it: Nome Gruppo

en: Here you can administer
it: In questa sezione puoi amministrare

en: Banned IPs
it: IP bloccati

en: Logs / Statistics
it: Log / Statistiche

en: PLEASE BE CAREFULL WHEN MODIFING THE RIGHTS!
it: PREGO FARE ATTENZIONE NELLA MODIFICA DEI PERMESSI!

en: Editing rights for group
it: Modifica permessi per il gruppo

en: Right
it: Permesso

en: Resulting ACL
it: ACL risultante

en: From ACL
it: Da ACL

en: << Back
it: << Indietro

en: Apply changes
it: Applica modifiche

en: Files List
it: Lista File

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Are you sure you want to delete the selected files?
it: Sei sicuro di voler eliminare i file selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected file?
it: Sei sicuro di voler eliminare il file selezionato?

en: Upload Date
it: Data

en: The file you requested the removal needs some input before you can proceed
it: Prima di eliminare il file, è necessario compilare i campi obbligatori

en: Download link
it: Link per lo scaricamento

en: Remove link
it: Link per la rimozione

en: Upload a new file
it: Carica un nuovo file

en: Uploading
it: Caricamento

en: please wait ...
it: attendere prego ...

en: Please enter the File Information requested
it: Prego inserire le informazioni sul File

en: File code
it: Codice file

en: File description
it: Descrizione

en: File name
it: Nome file

en: File size
it: Dimensione

en: Select the file to be uploaded
it: Seleziona il file da caricare

en: Maximum allowed upload size
it: Dimensione massima di upload

en: Upload
it: Carica

en: The file you requested the download needs some input before you can proceed
it: Prima di scaricare il file, è necessario compilare i campi obbligatori

en: You can now proceed downloading the file
it: Puoi ora procedere allo scaricamento del file

en: Uploaded on
it: Caricato il

en: Download file
it: Scarica file

en: Complete upload
it: Completa caricamento

en: FILE HAS BEEN SUCCESSFULLY REMOVED
it: IL FILE E' STATO RIMOSSO CON SUCCESSO

en: You requested to remove the following file
it: Hai richiesto la rimozione del seguente file

en: Confirm removal
it: Conferma rimozione

en: Dear
it: Egregio

en: This e-mail message is sent to you to confirm your account registration has a valid e-mail address.
it: Questo messaggio ti è stato inviato per confermare che il tuo account abbia un indirizzo e-mail valido

en: Open the following link in a browser to confirm your account.
it: Apri il seguente indirizzo in un browser per confermare il tuo account.

en: Best regards
it: Cordiali saluti

en: User login
it: Login utente

en: User name
it: Nome Utente

en: You don't have an account?
it: Non possiedi un account?

en: Register here
it: Registrati qui

en: or you can
it: oppure puoi

en: Login here
it: Accedere qui

en: Language
it: Lingua

en: Change
it: Modifica

en: Registration succeeded
it: Registrazione avvenuta con successo

en: An e-mail has been sent for the account activation
it: Un'email ti è stata inviata per confermare l'attivazione del tuo account

en: Please follow the e-mail instructions to activate your account.
it: Segui le istruzioni dell'e-mail per attivare il tuo account.

en: back to home
it: torna alla pagina principale

en: Old password
it: Vecchia Password

en: New password
it: Nuova Password

en: Retype password
it: Reinserisci password

en: Cancel
it: Annulla

en: Your account registration has been confirmed.
it: La registrazione del tuo account ha avuto successo.

en: You can now proceed with the login
it: Puoi ora procedere al login

en: here
it: quì
