OpenUpload default template - en to fr translation catalogue (183 entries)

en: Your IP has been blocked!
fr: Votre adresse IP a été bloquée!

en: You cannot use this site.
fr: Vous ne pouvez utiliser ce site.

en: If you think this is a misconfiguration please send an email to the site owner
fr: Si vous pensez que c'est une erreur, merci d'envoyer un courriel au propriétaire du site

en: Captcha code
fr: Code Captcha

en: Reload Image
fr: Recharger l'image

en: Please enter the following captcha to proceed for the removal
fr: Merci de saisir le code Captcha pour continuer avec la suppression

en: Please enter the following captcha to proceed for the download
fr: Merci de saisir le code Captcha pour accéder au téléchargement

en: Use Captcha
fr: Protéger par code Captcha

en: Compress the files
fr: Compresser les fichiers

en: No compression
fr: Aucune compression

en: Password
fr: Mot de passe

en: The download is password protected.
fr: Le fichier est protégé par un mot de passe.

en: Password protect
fr: Protéger avec un mot de passe

en: Send password in e-mail
fr: M'envoyer le mot de passe par courriel

en: You are receiving this message because someone uploaded a file on our OpenUpload server for you.
fr: Vous recevez ce message car quelqu'un a mis un fichier à votre disposition sur notre serveur OpenUpload.

en: User message
fr: Message utilisateur

en: To download the file open the following link in a browser
fr: Pour télécharger le fichier, copier le lien suivant dans un navigateur internet

en: To remove the file from our server open the following link in a browser
fr: Pour supprimer le fichier de notre serveur, copier le lient suivant dans un navigateur internet

en: For complains please send an email to
fr: En cas d'abus, merci d'envoyer un email à

en: Send me an e-mail
fr: M'envoyer un courriel

en: Send
fr: Envoyer

en: Send e-mail to
fr: Envoyer un courriel à

en: Send remove link
fr: Envoyer un lien de suppression

en: e-mail Subject
fr: Sujet du courriel

en: e-mail Message
fr: Message du courriel

en: Your e-mail address
fr: Votre adresse courriel

en: Expires on
fr: Expire le

en: Only the following mime types are allowed
fr: Seul les types MIME suivants sont autorisés

en: Are you sure you want to delete the selected plugins?
fr: Êtes vous sur de vouloir supprimer les plugins sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete the selected plugin?
fr: Êtes vous sur de vouloir supprimer le plugins sélectionné ?

en: Plugin
fr: Module

en: Group
fr: Groupe

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: IP
fr: Adresse IP

en: Priority
fr: Priorité

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Name
fr: Nom complet

en: Rights set?
fr: Droits mis ?

en: Any
fr: Tous

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Plugins ACL
fr: Modules contrôle d'accès

en: Plugins Options
fr: Options des modules

en: Settings
fr: Paramètres

en: Login name
fr: Nom utilisateur

en: Retype Password
fr: Re-saisir le mot de passe

en: Full Name
fr: Nom complet

en: e-mail
fr: Courriel

en: Preferred language
fr: Langue préférée

en: Active
fr: Actif

en: Are you sure you want to delete the selected banned ips?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer les adresses IP sélectionnées ?

en: Are you sure you want to delete the selected banned ip?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer l'adresses IP sélectionnée ?

en: Are you sure you want to delete the selected languages?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer les langues sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete the selected language?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer la langue sélectionnée ?

en: Locale
fr: Localisation

en: Charset
fr: Font

en: Plugin does not have any option to be configured
fr: Ce plugin n'a aucunes options de configuration

en: Translation module
fr: Module de traduction

en: Select one
fr: En choisir un

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: (LDAP Configuration needs to be done<br /> by hand for now)
fr: (La configuration LDAP a besoin d'etre faites <BR> à la main pour le moment)

en: Site title
fr: Titre du site

en: WebMaster E-mail
fr: Adresse courriel de l'administrateur du site

en: Confirm registration with e-mail
fr: Confirmer l'enregistrement par courriel

en: Template
fr: Modèle

en: Template Footer
fr: Modèle de pied de page

en: Maximum upload size (in MB)
fr: Taille maximale d'envoi (en Mo)

en: Maximum download time (in Min)
fr: Temps de téléchargement maximum ( en min)

en: 0 disables it
fr: 0 les désactives

en: Max num. of file uploaded per upload
fr: Nombre maximum de fichiers envoyés par envoi

en: Use shorter links?
fr: Utiliser un lien plus court ?

en: Length of IDs (suggested min 6)
fr: Longueur des identifiants ( minimum de 6 )

en: Use alphanumerical IDs?
fr: Utiliser des Identifiants alphanumérique ?

en: Allow unprotected file removal?
fr: Autoriser la suppression des fichiers non-protégés ?

en: Upload tracking method
fr: Méthode pour tracer les envoies

en: Enable activity logging?
fr: Activer les traces sur l'activité ?

en: Database logging level
fr: Activer les traces de la base de donnée

en: Syslog logging level
fr: Niveau de trace système

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Download config file
fr: Télécharger le fichier de configuration

en: This are the configured settings for a review
fr: Voici les paramètres configurés

en: Filter
fr: Filtres

en: All
fr: Tout

en: Errors
fr: Erreurs

en: Security
fr: Sécurité

en: Warnings
fr: Alertes

en: Notice
fr: Notification

en: Info
fr: Information

en: User
fr: Utilisateur

en: Real Action
fr: Action réel

en: Result
fr: Résultat

en: Additional Info
fr: Information additionnelle

en: Maintenence
fr: Maintenance

en: This options let you delete files based on some options.
fr: Ces options vous permettent de supprimer fichiers suivant certaines options.

en: Please select one or more criteria for file deletion
fr: Merci  de sélectionner un ou plusieurs critères pour la suppression de fichier

en: Delete files older than
fr: Supprimer les fichiers plus vieux que

en: days
fr: jours

en: Which user name is
fr: A pour nom d'utilisateur

en: Which upload day is
fr: A pour date d'envoi

en: Which size is bigger than
fr: A pour plus gros envoi que

en: Proceed
fr: Continuer

en: Expiration plugin
fr: Plug-in d'expiration

en: To delete files marked as expired by the expire plugin press the "Delete expired" button.
fr: Pour supprimer les fichiers marqué comme expiré par le plugin d'expiration presser le bouton "Supprimer les expirations".

en: Delete expired
fr: Supprimer les expirations

en: Are you sure you want to delete the selected users?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer les utilisateurs sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete the selected user?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer l'utilisateur sélectionné ?

en: Login
fr: Envoyer

en: Plugins
fr: Modules

en: Files
fr: Fichiers

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Groups
fr: Groupes

en: Rights
fr: Droits

en: Languages
fr: Langues

en: Banned
fr: Bannis

en: Logs
fr: Traces

en: Deletion Result
fr: Résultat de suppression

en: The following files have been deleted.
fr: Les fichiers suivant ont été supprimé.

en: The following files will be deleted, proceed?
fr: Les fichiers suivant vont etre supprimé, continuer ?

en: Yes, delete all
fr: Oui, effacer tout

en: No files matched the criteria
fr: Aucuns fichiers correspond aux critéres

en: Back to Maintenance
fr: Retour à la maintenance

en: Are you sure you want to delete the selected groups?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer les groupes sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete the selected group?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer le groupe sélectionné ?

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Here you can administer
fr: Outils d'administration

en: Banned IPs
fr: Adresse IP bloquées

en: Logs / Statistics
fr: Traces / Statistiques

en: PLEASE BE CAREFULL WHEN MODIFING THE RIGHTS!
fr: MERCI D'ETRE PRUDENT EN MODIFIANT LES DROITS!

en: Editing rights for group
fr: Editer les droits pour le groupe

en: Resulting ACL
fr: Résultat du controle d'accés

en: From ACL
fr: Depuis le controle d'accés

en: default
fr: Defaut

en: << Back
fr: << Retour

en: Apply changes
fr: Appliquer les changements

en: Files List
fr: Liste des fichiers

en: Are you sure you want to delete the selected files?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer les fichiers sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete the selected file?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer le fichier sélectionné ?

en: Upload Date
fr: Date d'envoie

en: The file you requested the removal needs some input before you can proceed
fr: Le fichier que vous voulez supprimer a besoin d'une validation pour continuer

en: Download link
fr: Lien de téléchargement

en: Remove link
fr: Lien de suppression

en: Upload a new file
fr: Envoyer un nouveau fichier

en: please wait ...
fr: Veuillez patienter ...

en: Please enter the File Information requested
fr: Merci de saisir les informations requises pour le fichier

en: File code
fr: Code fichier

en: File description
fr: Description du fichier

en: File name
fr: Nom

en: File size
fr: Taille

en: Select the file to be uploaded
fr: Choisir le fichier à envoyer

en: Maximum allowed upload size
fr: Taille maximale d'envoi

en: Upload
fr: Envoyer

en: The file you requested the download needs some input before you can proceed
fr: Le fichier que vous voulez télécharger a besoin d'une validation pour continuer

en: You can now proceed downloading the file
fr: Vous pouvez maintenant télécharger le fichier

en: Uploaded on
fr: Envoyé le

en: Download file
fr: Télécharger

en: Complete upload
fr: Envoi complet

en: FILE HAS BEEN SUCCESSFULLY REMOVED
fr: LE FICHIER A ETE SUPPRIME AVEC SUCCES

en: You requested to remove the following file
fr: Vous avez demandé la suppression du fichier

en: Confirm removal
fr: Confirmer la suppression

en: Dear
fr: Cher

en: This e-mail message is sent to you to confirm your account registration has a valid e-mail address.
fr: Ce message vous est envoyé pour confirmer que votre compte utilise une adresse de courriel valide

en: Open the following link in a browser to confirm your account.
fr: Cliquez sur le lien suivant pour confirmer votre inscription.

en: Best regards
fr: Salutation

en: User login
fr: Login utilisateur

en: User name
fr: Nom utilisateur

en: You don't have an account?
fr: Vous ne possédez pas de compte?

en: Register here
fr: Inscrivez vous ici

en: or you can
fr: sinon, vous pouvez

en: Login here
fr: vous Authentifier ici

en: Language
fr: Langue

en: Change
fr: Changer

en: Registration succeeded
fr: Inscription effectuée avec succès

en: An e-mail has been sent for the account activation
fr: Un courriel de confirmation a été envoyé

en: Please follow the e-mail instructions to activate your account.
fr: Merci de suivre les instructions contenues dans le courriel pour activer votre compte.

en: back to home
fr: Retour à l'accueil

en: Old password
fr: Ancien mot de passe

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Retype password
fr: Re-saisir le mot de passe

en: Cancel
fr: Annuler

en: Your account registration has been confirmed.
fr: Votre inscription a été confirmée.

en: You can now proceed with the login
fr: Vous pouvez maintenant vous authentifier

en: here
fr: ici
